Programma

06.12.2019

18:00

Sala Nanni Loy - ERSU di Cagliari via Trentino

FILMS IN COMPETITION

A BOLU – Davide Melis (Italia, 2019; o.l.: sardu; subt.:ita.; 100′)
the director will be present

15:00

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

FILMS IN COMPETITION

CADA QUINZE DIES – Sesé Laura Huguet | Joan Tisminetzky (Spagna, 2018; o.l.: lingua dei segni catalana / catalano / español; subt.: eng.; 55′)
the directors will be present

JAINKOAK EZ DIT BARKATZEN – Josu Martinez (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: eng.; 61′)
the director will be present

HER MAL DIBISTANEK [Every house is a school] – Ardin Diren (Turchia, 2019; o.l.: kurdish; subt.: eng.; 57′)
the director will be present

11.12.2019

11:30

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

SARDINIA FILM NETWORK: THE SUSTAINABLE ISLAND

Meeting workshop on the festivals’ networks in Sardinia.

In collaboration with Fondazione Sardegna Film Commission

06.12.2019

10:00

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

DREAM IS NOT ONLY A NETWORK

Meeting Workshop with the operators

Samuel Julien (Dizale, Bretagna), Mjriam Vellinga (Afuk, Frisia), Emanuele Galloni (Videoplugger, Londra), Leo Virgili (Radio Onde Furlane, Udine), Leo Rielli (Parco Turistico Culturale Palmieri, Salento) Fredo Valla (Scuola cinema Ostana, Piemonte), Davith Hicks (ELEN, Bruxelles), Nevina Satta (Fondazione Sardegna Film Commission), Antonello Zanda (Società  Umanitaria – Cineteca Sarda), Tore Cubeddu (EjaTV, Terra de Punt), Federico Spoletti (Subti e Fred Radio, Londra)

09:30

MEM - Sala Eventi (2°piano)

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

THE EDITION CONTINUES 
Meeting with Lara Saderi

05.12.2019

21:00

Sa Manifattura

FILMS IN COMPETITION

NOR NORI NORK – Estilabiz Urresola (Spagna, 2018; o.l.: euskera / arabic; subt.: eng.; 17′)
The director will be present

OREINA – Koldo Almandoz (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: ita.; 88′)

18:00

Sa Manifattura

FILMS IN COMPETITION

MOURAS – Olga Osorio (Spagna, 2018; o.l.: galician; subt.: eng.; 13′)
The director will be present

ARIA PRIMA – Luca De Paolis | Gaetano Mangia (Italia, 2018; o.l.: dialetto salentino / italiano; subt.: ita.; 15′)

UN’ODISSEA ‘E RIMAS NOBAS – Roberto Priamo Sechi (Italia, 2019; o.l.: sardu; subt.: ita.; 60′)
The director will be present

15:00

FILMS IN COMPETITION

THE VOTE – Arturo Hortas (Spagna, 2018; o.l.: español / peasant / quechua; subt.: eng.; 30′)

ANTI – Josu Martinez (Spagna, 2019; o.l.: euskera; subt.: eng.; 19′)
the director will be present

MY TYSON – Claudio Casale (Italia, 2018; o.l.: italiano/english/dialetto romano; subt.: ita.; 15′)

KJED YN ‘E LOFT’ OR ‘COLD AIR’ – Onno Falkena (Paesi Bassi, 2019; o.l.: frisone / english / olandese / sàmi; subt.: eng.; 29′)

LA NOTTE DI CESARE – Sergio Scavio (Italia, 2018; o.l.: italiano / sassarese; subt.: ita.; 19′)
the director will be present

CIAO TERÒNI – Francesco Imperato (Italia, 2018; o.l.: dialetto veneto; subt.: ita.; 5′)

IN OUR SYNAGOGUE – Ivan Orlenko (Francia, 2018; o.l.: yiddish; subt.: eng.; 19′)
the director will be present

28.11.2019

18:00

Sala Nanni Loy - ERSU di Cagliari via Trentino

WAITING FOR BABEL FILM FESTIVAL

SA FAMILL’E COCERINU
Fable in sardinian language, edited by Rita Atzeri e Sergio Benoni
screening of 7 animated musical film clips

Kentzeboghes 2019 – 2nd edition
Presentation of the films realized by the competition’s winning projects

BAR SEUI – Andrea Deidda (Italia, 2019, o.l.: sardu, sub.ita., 27′)

L’ULTIMO BARBIERE DI CARRERA LONGA – Antonio Maciocco (Italia, 2019, o.l.: sassarese, subt.: ita., 16′)
the directors will be present

Kentzeboghes School
Screening of the short films realized during the scholastic labs in Sardinian language

 

 

01.12.2019

19:30

GRAND OPENING OF BABEL FILM FESTIVAL

ARREXONENDI DE CASTEDDU

Talkshow with Giampaolo Loddo, Piero Marcialis, Nino Nonnis, Giulio Manera, Carlo Porru

Elio Turno Arthemalle hosts the event

 

 

 

21:00

SCREENING OF THE FILM

CASTEDDU SICSTI
Paolo Carboni (Italia, 2019, o.l.: sardu, subt.: ita., 61′)
the director will be present

02.12.2019

15:00

FILMS IN COMPETITION

HORA – UNA STORIA ARBËRESHË – Maria Alba | Graziana Saccente (Italia, 2018; o.l.: arbëreshë/ita; subt.: eng.; 26’36”)

DONKEYSHOT – Vincenzo Mineo (Italia, 2018; o.l.: italiano/siciliano; subt.: ita.; 45′)

ANIMA – Joseph Peaquin (Italia, 2019; o.l.: francoprovenzale/italiano; subt.: ita.; 34′)

WHAT IF BABEL WAS JUST A MYTH? – Sandrine Loncke (Francia, 2019; o.l.: laal / bagirmi / chadic arabic / français; subt.: eng.; 56′)

The director will be present

18:00

FILMS IN COMPETITION

SHADOW OF THE KURDISTAN MOUNTAIN
Azad Evdike (Syria, 2018; o.l.: Kurdish; subt.: eng.; 23′)
the director will be present

18:30

THE EXHIBITIONS OF BABEL

SHADOWS OF KURDISTAN
Photo exhibition of Murat Yazar
The author will be present

L’IMMAGINE E LA MEMORIA
Exhibition of vintage cinematic instruments collected by Società  Umanitaria – Cineteca Sarda di Cagliari

19:00

SPECIAL EVENT - PREVIEW OF SARDINIAN CINEMA

NOBAS DAE S’INFERRU
Excerpts from two works written by Paul Lafargue
Reading of Piero Marcialis

INFERRU
Daniele Atzeni (Italia, 2019; o.l.: sardu; subt.: ita; 38′)
Screening of the film, the director will be present

21:00

FILMS IN COMPETITION

HWEDHEL HENRY JENNER [The story of Henry Jenner]
Charlie Fripp (UK, 2018; o.l.: cornish; subt.: eng.; 12′)
the director will be present

LA KORA
Gianfranco Mura (Italia, 2018; o.l.: français, wolof, italiano; subt.: ita.; 67′)

03.12.2019

09:30

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

RECYCLING ARCHIVE IN FILMS
Meeting with Alina Marazzi

15:00

FILMS IN COMPETITION

ZAIN – Pello Gutiérrez (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: ita.; 13′)

CIAO BABYLON – Kurt Reinhard | Christoph Schreiber (Svizzera, 2017; o.l.: english / español / swiss-german / romanish / k’iché; subt.: eng.; 52′)

EL PASTOR DE VILAFRESER – Student union of the School Sant Esteve de Guialbes in the program Cinema en curs (Spagna, 2019; o.l.: catalano; subt.: eng.; 16′)

OFF THE WALL – Nunzio Caponio (Italia, 2019; o.l.: nuorese / english; subt.: ita.; 20′)
The director will be present

ANTOLINA – Aguero Miguel Ãngel (Paraguay, 2014; o.l.: guaranì; subt.: eng.; 7’43”)

SUR LA TERRE NUE – Julie Perreard (Francia, 2019; o.l.: français / corse; subt.: eng.; 27′)

DENDE O NOSO [From Our Place] – Student union of the School Uxio Novoneira in the program Cinema en curs (Spagna, 2018; o.l.: galician; subt.: eng.; 13’39″)

 

 

18:00

FILMS IN COMPETITION

L’ALGUER UN PENTAGRAMA COM UN CARRER – Roger Cassany (Spagna, 2018; o.l.: catalano di Sardegna / catalano; subt.: ita.; 66′)

Irene Coghene participates

Alessandra Sento (Società Umanitaria di Alghero) takes part

19:20

SPECIAL EVENT - PREVIEW OF SARDINIAN CINEMA

RAIXE. IN VIAGGIO CON I TABARCHINI
Andrea Mura (Italia, 2019; o.l.: tabarchino; subt.: ita.; 22′)
the director will be present

21:00

FILMS IN COMPETITION

HOTZEAN GARBITU
Maddi Barrenetxea (Spagna, 2019; o.l.: euskera; subt.: ita.; 14′)
the director will be present

WE WILL BE HAPPY ONE DAY
Pawel Wysoczaski (Polonia, 2011; o.l.: silesian, polish; subt.: eng.; 46′)
the director will be present

DIARIO GUARANÌ
Marcelo Martinessi (Paraguay, 2016; o.l.: guaranì, español; subt.: ita.; 52′)
the director will be present

04.12.2019

09:30

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

THE WILD EYE
Meeting with Mario Brenta

15:00

FILMS IN COMPETITION

TESSITRICI
Viviana Mura (Italia, 2013; o.l.: sardu; subt.: ita.; 25′)
the director will present

LA GITA
Salvatore Allocca (Italia, 2018; o.l.: italiano / english / dialetto napoletano; subt.: ita.; 15′)

BÎR (WELL)
Veysi Altay (Turchia, 2018; o.l.: kurdish; subt.: ita.; 63′)

ELIAS
Brando Bartoleschi (Italia, 2018; o.l.: lingua rom / italiano; subt.: ita.; 13′)

BAT, BI, HIRU… [One, two, three…]
Maialen Sarasua (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: eng.; 9′)

FILINDEU 2.0
Antonio Sanna (Italia, 2019; o.l.: sardu nuorese; subt.: ita.; 23′)
the director will be present

18:30

THE EXPERIENCE OF WAPIKONI MOBILE

International Year of the Indigenous Languages
L’ESPERIENZA DI WAPIKONI MOBILE
Meeting with the director Crystal Dawn Jerome

21:00

FILMS IN COMPETITION

GOOD NIGHT, MISTER YANG
Du¡ko Stanivuk (Serbia, 2019; o.l.: naxi / english; subt.:eng.; 13′)
the director will be present

VEGER [Return]
Selman Deniz (Turchia, 2019; o.l.: kurdish / armenian; subt.: eng.; 18′)
the director will be present

LOS OJOS DEL CAMINO
Rodrigo Otero Heraud (Perù, 2017; o.l.: quechua; subt.: ita.; 87′)
the director will be present

19:00

SCREENING OF THE FILMS

ABINODJIC MADJINAKINI (L’AMENDMENT)
Kevin Papatie (Canada, 2007; o.l.: anishnaabewomin; subt.: eng.; 5′)

I AM L’NU
Naomi Condo (Canada, 2016; o.l.: mi’gmaq; subt.: eng.; 3’29”)

INNU AIMINAN (SPEAK TO US IN INNU)
Lise-André Fontaine (Canada, 2013; o.l.: innu aimun; 2’54”)

L’INNU CONTRE ATTAQUE
Bérénice Mollen-Dupuis (Canada, 2018; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 5′)

KA USSI-TSHISHKUTAMASHUHT [Beginners]
Béatrice Rachel | Gisèle Mark (Canada, 2018; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 4′)

KUPANISHKUEU
Mélodie Jourdain Michel (Canada, 2016; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 4’35”)

LEARNING DENE AND THE TALE OF THE RAVEN
Équipe du Wapikoni mobile (Canada, 2017; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 5′)

MACROCOSMIC
Craig Commanda (Canada, 2016; o.l.: anishnaabewomin; subt.: eng.; 3’39”)

MAHIGANIEC (BABY WOLF)
Jacqueline Michel (Canada; 2017; o.l.: anishnabe; subt.: eng.; 5’30”)

MEGWITETM (I REMEMBER)
Crystal Dawn Jerome (Canada, 2014;o.l.: mi’gmaq; subt.: eng.; 3’28”)

NAMES FOR SNOW
Rebecca Thomassie (Canada, 2018; o.l.: inuktitut; subt.: eng.; 5′)

NITAHKOT N (I HAVE ARRIVED)
Moe Clark (Canada, 2014; o.l.: cree; subt.: eng.; 3’35”)

TSHITASHUN (NUMBER)
James Picard (Canada, 2008; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 3′)

TSM7AKSALTN: TO TEACH AND TO LEARN
Aaron Leon (Canada, 2017; o.l.: shuswap; subt.: eng.; 4’33”)

UTE KANATA (HERE IN CANADA)
Virginie Michel (Canada, 2015; o.l.: innu aimun; subt.: eng.; 2’27”)

WAMIN (LA POMME)
Katherine Nequado (Canada, 2017; o.l.: atikamekw; subt: eng.; 2′)

WEARING MY CULTURE (JE PORTE MA CULTURE)
Olivia Lya Thomassie (Canada, 2018; o.l.: inuktitut; subt: eng.; 3’22”)

 

 

05.12.2019

08:30

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

THE SOUND OF CINEMA
Meeting with Massimo Mariani

15:00

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

FILMS IN COMPETITION

THE VOTE
Arturo Hortas (Spagna, 2018; o.l.: español / peasant / quechua; subt.: eng.; 30′)

ANTI
Josu Martinez (Spagna, 2019; o.l.: euskera; subt.: eng.; 19′)
the director will be present

MY TYSON
Claudio Casale (Italia, 2018; o.l.: italiano/english/dialetto romano; subt.: ita.; 15′)

KJED YN ‘E LOFT’ OR ‘COLD AIR’
Onno Falkena (Paesi Bassi, 2019; o.l.: frisone / english / olandese / sàmi; subt.: eng.; 29′)

LA NOTTE DI CESARE
Sergio Scavio (Italia, 2018; o.l.: italiano / sassarese; subt.: ita.; 19′)
the director will be present

CIAO TERÒNI
Francesco Imperato (Italia, 2018; o.l.: dialetto veneto; subt.: ita.; 5′)

IN OUR SYNAGOGUE
Ivan Orlenko (Francia, 2018; o.l.: yiddish; subt.: eng.; 19′)
the director will be present

18:00

Sa Manifattura

FILMS IN COMPETITION

MOURAS
Olga Osorio (Spagna, 2018; o.l.: galician; subt.: eng.; 13′)
the director will be present

ARIA PRIMA
Luca De Paolis | Gaetano Mangia (Italia, 2018; o.l.: dialetto salentino / italiano; subt.: ita.; 15′)

UN’ODISSEA ‘E RIMAS NOBAS
Roberto Priamo Sechi (Italia, 2019; o.l.: sardu; subt.: ita.; 60′)
The director will be present

21:00

Sa Manifattura

FILMS IN COMPETITION

NOR NORI NORK
Estilabiz Urresola (Spagna, 2018; o.l.: euskera / arabic; subt.: eng.; 17′)
the director will be present

OREINA
Koldo Almandoz (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: ita.; 88′)

06.12.2019

09:30

MEM - Sala Eventi (2°piano)

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

THE EDITION CONTINUES
Meeting with Lara Saderi

10:00

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

DREAM IS NOT ONLY A NETWORK

Meeting Workshop with the operators

Samuel Julien (Dizale, Bretagna), Mjriam Vellinga (Afuk, Frisia), Emanuele Galloni (Videoplugger, Londra), Leo Virgili (Radio Onde Furlane, Udine), Leo Rielli (Parco Turistico Culturale Palmieri, Salento) Fredo Valla (Scuola cinema Ostana, Piemonte), Davith Hicks (ELEN, Bruxelles), Nevina Satta (Fondazione Sardegna Film Commission), Antonello Zanda (Società Umanitaria – Cineteca Sarda), Tore Cubeddu (EjaTV, Terra de Punt), Federico Spoletti (Subti e Fred Radio, Londra).

11:30

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

SARDINIA FILM NETWORK: THE SUSTAINABLE ISLAND

Workshop on the festivals’ networks in Sardinia.

In collaboration with Fondazione Sardegna Film Commission

 

15:00

Cineteca Sarda, CAGLIARI, viale Trieste, 118/126

FILMS IN COMPETITION

CADA QUINZE DIES
Sesé Laura Huguet | Joan Tisminetzky (Spagna, 2018; o.l.: lingua dei segni catalana / catalano / español; subt.: eng.; 55′)
the directors will be present

JAINKOAK EZ DIT BARKATZEN
Josu Martinez (Spagna, 2018; o.l.: euskera; subt.: eng.; 61′)
the director will be present

HER MAL DIBISTANEK [Every house is a school]
Ardin Diren (Turchia, 2019; o.l.: kurdish; subt.: eng.; 57′)
the director will be present

19:45

Sala Nanni Loy - ERSU di Cagliari via Trentino

PREVIEW OF THE CONCERT

TENORE SUPRAMONTE ORGOSOLO
Francesco Davoli (vohe), Giuseppe Paulis (hontra), Gaetano Bassu (bassu), Antonio Garippa (mesu vohe)

18:00

Sala Nanni Loy - ERSU di Cagliari via Trentino

FILMS IN COMPETITION

A BOLU
Davide Melis (Italia, 2019; o.l.: sardu; subt.:ita.; 100′)
The director will be present

21:00

Sala Nanni Loy - ERSU di Cagliari via Trentino

CONCERT

RANDAGIU SARDU
feat. (Sa Razza) e Davide Crabu (guitar)

CANTO PER DEFENSAR-ME
Joan Isaac (voice), Walter Porro (piano and accordion)

ROSSELLA FAA
Rossella Faa (voice), Giacomo Deiana (guitar)

FLO TRIO
Flo (voice), Marcello Giannini (guitar), Michele Maione (percussion)

07.12.2019

09:30

MEM - Sala Eventi (2°piano)

BABEL ACADEMY - MASTERCLASS ON CINEMA

THE CINEMATIC PROJECT
Meeting with Daniele Maggioni

18:00

Sa Manifattura

AWARD CEREMONY

Introduction edited by Lele Pittoni and Daniela Vitellaro

THE AWARDS:

“Maestrale” Award Best feature film

“Maestrale” Award Best documentary

“Maestrale” Award Best short film

“Unica” Città  di Cagliari Award

“Diritto di parola” Award

“One Wor(l)d” Award

“Italymbas” Award

“Umanitaria” Award

L’ Aura Award

AAMOD Award

Award of the audience FICC

Cineclub Fedic Cagliari Award

“Diari di Cineclub” Award

21:30

Sa Manifattura

POSTFESTIVAL

CinematiCA Dj Set
Golden Age Soundtracks & Library Sounds
with Gianmarco Diana